Vergi davalarında ihtirazi kayıt ne şekilde karşımıza çıkar?

Avukat Kanalı

Vergi davalarında ihtirazı kayıt ne şekilde karşımıza çıkar? Birincisi beyanname verme yükümlülüğündeyseniz ve vergi mükellefiyseniz vereceğiniz beyannameyi ihtirazı kayıt dilekçesi hazırlayarak vermeniz gerekir. Burada şunu demek istiyorsunuz: Ben beyannameyi düzenliyorum ancak beyannamenin içeriğine itiraz ediyorum, beyannamenin içeriğini kabul etmiyorum, ileride bu beyannameye karşı dava açma hakkımı saklı tutuyorum ve dava açacağım demek istiyorsunuz.

Vergiyi ödemezseniz ne olur?

Diğer bir husus adınıza tahakkuk etmiş bir vergi var ve siz bu vergiyi ödemekle yükümlüsünüz, ödemezseniz cezalı duruma düşeceksiniz. Ancak daha sonradan bu tahakkuk durumuna karşı dava açmak istiyorsunuz. Tahakkuk işlemine karşı ödeme yaparken bir ihtirazı kayıt dilekçesi hazırlıyorsunuz ve ödemenizi bu ihtirazı kayıt dilekçesi eki ile beraber yapıyorsunuz.

Eğer ihtirazı kayıt dilekçesi vermeksizin tahakkuk eden vergiyi öderseniz,

Burada şunu sağlamış olursunuz; daha sonradan tahakkuk işlemine karşı dava açarak belki de ödediğiniz, haksız olduğunu düşündüğünüz tahakkuk işlemi sonucu kesilen vergiyi iptal ettirebilme şansına sahip olursunuz. Eğer ihtirazı kayıt dilekçesi vermeksizin tahakkuk eden vergiyi öderseniz daha sonradan bu vergiyi iptal ettiremezsiniz ve ödediğiniz kısmı da geri alamazsınız.

(Visited 126 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 65 = 69