Veraset İlamı(Mirasçılık belgesi) nasıl alınır?

Avukat Kanalı

Veraset ilamı yani mirasçılık belgesi alabilmeniz için miras bırakanın yani ölen kişinin ölüm kaydının nüfus kaydına düşmesi gerekmektedir. Nüfus kaydına işlenmesi gerekmektedir. Ancak bu işlem gerçekleştikten sonra veraset ilamını talep edebilirsiniz.

Mirasçılık belgesi nasıl alınır?

Bu yaklaşık ölüm tarihinden itibaren 1 hafta 15 günlük bir süreyi alır. Bu süre geçtikten sonra ölüm kaydı işlendikten sonra eğer yasal mirasçıysanız notere gidebilirsiniz ya da sulh hukuk mahkemesine başvurup mirasçılık belgesi alabilirsiniz. Noterlerden alınan mirasçılık belgelerinde genellikle mirasçılık belgeleri hemen verilir. Ancak eğer kapalı kayıtlar mevcutsa yani miras bırakanın çok fazla mirasçısı varsa ve bu mirasçılar içerisinde de daha önce ölmüş kimseler bunların alt soyları varsa bazen kapalı kayıt vermektedir.

Kapalı kayıtta mirasçılık belgesi nasıl alınır?

Kapalı kayıtları noterler göremezler ve bunun için de sulh hukuk mahkemelerine yönlendirirler böyle bir durumda kapalı kayıtlar varsa sulh hukuk mahkemesine gidip veraset ilamı alabilirsiniz. Eğer yabancılık unsuru taşıyan bir yasal mirasçıysanız bu zamanda direk noterden alamazsınız, sulh hukuk mahkemesine başvurup veraset ilamını talep etmeniz gerekir.

(Visited 711 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

30 − = 20