Velayet davasında müşterek çocuğa kayyum atanma zorunluluğu

Avukat Kanalı

Müşterek çocukların velayet hakkınnın değerlendirilmesi için taraflardan herhangi bir tanesinin evliliğin bitmesinden sorna yada evlilik dışı doğan çocukların velayet hakkının değiştirilmesi ile iligi açılacak davalarda artık Türk Medeni Kanunu’nun 426. maddesi ve çocuk haklarının kullanılmasına ilişkin avrupa sözleşmesi gereğince çocuğa dava süresince bir kayyum atanması zorunluluğu getirilmiştir.

Kayyum çocuğun haklarını dava süresince anne ve baba yerine koruyacak tüm haklarını ve tüm delillerini çocuk adına koruyacak. Sayın mahkemeye bu anlamdaki alınacak uzman raporuyla birlikte delilleri sunduktan sonra çocuğun velayet hakkının kime verilmesi gerektiğine ilişkin tarafsız bir karar verilmesi için çocuk adına gerekli işlemleri gerçekleştirilcektir.

Türk Medeni Kanunu’nun 426. maddesi gereğince kayyum atanması için açılacak olan dava velayet hakkına karar verilecek olan mahkeme tarafından resmen karar verilmediği takdirde de bu hüküm bozulma sebebi olacak yargıtay genel kurulunun ortak kararı ile birlikte çocuğa kayyum atanmadığı takdirde velayet davalarında bekletici mesele yapılacaktır.

(Visited 2878 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 3 = 4