Ülkemizde yatırım teşvikleri

Avukat Kanalı

Bir girişimci ya da bir yatırımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz en önemli desteklerden bir tanesi de teşvikler olmalıdır. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren ülkemizde sağlanabilen teşviklerden 4 tanesi büyük ölçekli yatırım teşvikleri stratejik teşvikleri, genel yatırım teşvikleri ve bölgesel yatırım teşvikleridir. Eğer bu 4 alanda yatırım yapmayı düşünüyorsanız ya da yeni bir girişiminiz varsa ülkemizde başvurusunu gerçekleştirdiğiniz takdirde sizlere sağlanabilecek olan teşvik imkanlarını şu şekilde sıralayabiliri.

Öncelikle kazanç elde etmeye başlamadan önce sizlere vergi indirimi ve KDV istisnası sağlanabileceğini bilin. Buna göre rahat hareket edip bu teşviklerden faydalandığınız takdirde belli bir süre bu kazançların en azından KDV indirimlerini alabileceğinizi unutmamalısınız. Ayrıca sizlere yurtdışından getireceğiniz ürünlerle ilgili gümrük vergisi muafiyeti, sosyal sigortalar prim desteği, gelir vergisiz stopaj indirimi, faiz oranı desteği, arazi tahsisi ve KDV iadesi teşvikleri getirilmektedir.

Eğer yapacağınız olan yatırım için bir gayrimenkul inşaasına ihtiyacınız varsa devletten bir arazi tahsisi talep ettiğinizde size olabildiğince büyük teşviklerle bunu sağlamaları mümkündür. Ayrıca elde edeceğiniz kazanç ile ilgili olarak KDV istisnası, KDV’lerin iadesi, gelir vergisinden elde edeceğiniz stopajlarda indirim gibi, bu kazancın olabildiğince çok fazlasını belli bir süreyle birlikte sizin elde etmeniz için devlet de her halükarda desteklemektedir. Kaldı ki gümrük vergisi muafiyeti de yurtdışı ile yapacağınız işlerde sizleri kolaylığa alıştırıp bir süre en azından bu anlamda rahat etmenize sebebiyet verecektir.

Yatırımlarınız ve teşviklerinizde sizlerin çalışanlarınızı da istihdam etmeniz bunun için de desteklenmeniz mümkündür. Sosyal sigortalar prim desteği size devletin getirmiş olduğu bir rahatlık olup çalışan istihdam etmeniz için de olabildiğince yüreklendirmektesiniz. Yeterki ülkemizde kazanç sağlayacak, ülkemizi güçlendiricek ve sizlerin güçlü birer iş adamı ve iş kadını olabilecek yatırımlarınızı hayata geçirin devlet de bu anlamda sizlere çok teşvik sağlamaktadır. Sayamadığımız eminiz başvurduğunuz takdirde değerlendirilebilecek bir çok teşvik imkanı da doğabilicektir.

(Visited 33 times, 1 visits today)

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 4 =