Soy bağını değiştirme suçu

Avukat Kanalı

Evliliklerde tarafların müşterek çocuğunun her halükarda soy bağını kaydedilmesi kanun koruyucunun ve devletlerin dirliğinin bir arada sağlanabilmesi için çok önemlidir. Dolayısıyla çocuğun soy bağını hiçbir şekilde taraflar değiştirmemeli ve hangi anne hangi babadan olduğunun ve hangi kütceye kaydedilmesi gerektiğinin devlete doğru bilgisinin verilmesi gerekmektedir. Lakin zamanla bu konularda gerek kadın ve erkeğin birlikteliklerinden çıkan anlaşmazlık ve sorunlar gerekse de çocuğun evlilik dışı bir birliktelikten dünyaya gelmiş olması nedeniyle bazen soy bağını değiştirme yoluna gidip devlete farklı bilgiler verip kimlik bilgilerinde değişiklik oynama yapılabiliyor.

Bunun Türk ceza kanunu gereğince bir suç olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Eğer çocuğunuzu evlilik birliği içinde getirmişseniz fakat bu çocuk başka birliktelikten meydana gelmişse her ne kadar kanunen babanın evlilik birliği içindeki babanın nüfusuna kaydedilmesi gerekiyorsa da doğru bilgiyi öncelikle birlikte olduğunuz kişiyle birlikte babaya bildirmeli ve çocuğun soy bağı mutlaka kütük olarak değiştirip diğer babanın tanımasını sağlamaktasınız. Aksi taktirde mutlaka bu bir suç olarak nitelendirilecek olup tarafınızda ileride ortaya çıktığında ceza verilmesi durumda söz konusudur.

Soy bağını değiştirince ne olur?

Çocuk kaçırma suçlarında da soy bağı değiştirme suçunun da işlene suçlardan birisi olduğunu bildirmemiz zaten en önemli görevimiz bulunmaktadır. Çocuğun soy bağı değiştirldiği taktirde en büyük zarar çocuğa psikolojik zarar ilerde gerçeği öğrendiği taktirde verilebileceği gibi ortaya çıkan birçok hastalığın çocukların kanıyla ve donör olabilecek ailenin bireyleriyle çözülebildiğini unutmamak gerektiğinden doğru soy bağının çıkarılması açısından kanun koruyucunun ileride size ceza vermemesi için mutlaka kayıtlarınızı doğru ve doğru anne babanın üzerine kaydetmeniz gerekiyor.

(Visited 182 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + = 12