Sosyal medya aracılığı ile işlenen suçlar

Avukat Kanalı

İnternet medyasının baş döndürücü gelişimi nedeniyle sağladığı faydalar kadar aslında ortaya çıkarabildiği zararları da bulunmaktadır. Eğer sosyal medyayı ve İnternet dünyasını doğru kullanmıyorsanız bundan göreceğiniz zararlar hem bilişim hukuki anlamda sizin kişisel haklarınız olup kişisel verilerinizin korunması açısından önem taşımakta hem bir yandan da aslında normalde günümüzde de meydana gelebilecek dolandırıcılık ve verilerinizin ele geçirilmesinin kolaylaştığında söz konusu olabilmektedir.

Sosyal medyayı neden doğru kullanmalısınız?

Sosyal medyayı doğru kullanmaktan kastımız aslında bir şekilde nüfus cüzdanınızdaki T.C numaranızı hiç kimseyle paylaşmadığınız gibi orada da sizi temsil eden IP numaranızın kopyalanmamasına dikkat etmeniz, IP numaranızın sadece sizin tarafından kullanıldığına emin olmanız, bu sizin size olan IP numarasından ortaya çıkarılabilecek dolandırıcılık, müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı gibi suçlardan sizinde sorumlu tutulacağımızı bilmenizdir. Evet yanılmıyorsunuz sosyal medya nedeniyle işlenen suçlarda da ortaya çıkan cezalar hakikaten günümüzde gerçekte meydana gelen suçlarla aynıdır.

Bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız.

Sizlerin bilgilerini kopyalayıp, sizin adınızda paylaşımda bulunan kişilerinde cezalandırılacağı gibi sizleri tehdit eden sosyal medyadan bilgilerinizi ele geçirip de çıplak fotoğraflarınız sizinle yazışmaları müstehcenlik içeren diğer her türlü ortaya çıkacak delil ve bunun gibi bilgilerinizin paylaşılacağına tanık oluyorsanız lütfen ilgili suç ceza hakimlerine başvurmaktan çekinmeyin.

(Visited 70 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 3 = 2