Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibinin hakları

Avukat Kanalı

Kira sözleşmelerinde gerek kiralayan tarafın gerekse de kiracının hakları Türk Borçlar kanununda açıkça düzenlenmiştir. Buna göre kiralayanın en önemli hakkı kirasını doğru zamanda doğru şekilde tahsil edebilmektedir. Eğer bir kiracı kirasını kiralayana doğru zamanda ve yeterli şekilde ödemiyorsa kiralayanın tahliye hakkı dpğacaktır. Fakat bu teknik konuların doğru şekilde yerine getirilmesi ve tahliyenin zamanında gerçekleşebilmesi için oldukça önemlidir.

Türk borçlar kanununda ve icra iflas kanununda yapılan düzenlemelerle kiralayanın kiracısını tahliye edebilmesi için bir kira yılı içerisinde iki kez haklı ihtar göndermiş olması gerekmektedir. Öncelikle kiracının kirasını ödemediği zamandan itibaren gönderinin ilk ihtarın üzerinden 30 gün geçmesi beklenmeli, daha sonra 2. ödenmeyen kira için tekrar bir kira gönderilmeli ve tahliye davası açılabilmelidir. Fakat diğer bir yolu tercih edip kirasını ödemeyen kiracı için icra kanalına başvurarak tahliye talepli icra takibi de başlatabilirsiniz. İlkinde tahliyeyi icra mahkemesi değil sulh hukuk mahkemesi gerçekleştirebilmekte.

Fakat 2. şekilde icra takibiyle talep ettiğiniz tahliyeyi icra müdürlüğü yapılan tebligatların gerçekleşmesinden sonra gerçekleştirebilmektedir. Buradaki seçimlik hak kirayalayana ait olup kiracının bu dönem içinde ödemediği kiralar için de icra takibi yoluyla tahsilat hakkınız da bulunmaktadır.

(Visited 51 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 40 = 43