Kanuni mirasçılar kimlerdir?

Avukat Kanalı

Türk medeni kanunuyla mirasçılık şartları belirlenmiş olup miras hukuku altında düzenlenmektedir. Ülkemizde mirasçılığı karar verilen 5 ana grup bulunmaktadır. Bunlardan ilki kan bağıyla bağı olan akrabaların mirasçıları olup, ikincisi de eşin mirasçılığı dır. Üçüncü olarak çocuklarda mirasçı olarak nitelendirildiği için çocuklarda hem kan bağıyla bağlı olan hemde ailede bulunan mirasçılar olarak geçmektedir.

Evlilik dışı çocuk olursa ne olur?

Fakat çocuklarla ilgili bir durum söz konusu ki evlilik dışı çocuklar ve babanın tanıma yoluyla nüfusuna geçen çocuklar onlarda evlilik içinde doğan çocuklar gibi haklara sahip olup mirasçılık sıfatını taşımaktadırlar ve sağ kalan eş her halükarda ölen mirasçının mirasına dahil olmaktadır. Sağ kalan eş mirasa dahil olduğu gibi boşanılmış eş hiçbir şekilde miras haklarından faydalanılamamaktadır.

Mirası alacak kimse yoksa ne olur?

Beşinci olarak da mirasa dahil olan mirascımız devlet olup ülkesinde ya da herhangi bir şekilde yurt dışında herhangi bir akrabası bulunamayan hiç kan bağıyla bağlı olmadığı ailesi ve çocukları da bulunmayan kimselerin mirası devlete kalmaktadır. Aynı şekilde reddi miras yaptığınız taktirde de bu miras devlet tarafından koruma altına alınıp kullanılabilmektedir.

(Visited 134 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + = 16