İşe iade davasını kazandım. Ne Yapmalıyım?

Avukat Kanalı

Bir işe iade davası açtık ve mahkeme tarafından iş verenin aklın feshin geçersizliği hükmedildi ve belli bir tazminata hükmedildi öncelikle tabi bu mahkeme kararının kesinleşmesini beklemeliyiz. Bu da temyiz sürelerin geçmesiyle olur temyiz süreleri geçtiği takdirde bu süre içinde iş veren tarafından bu karar temyiz edilmesse kararımız kesinleşir.

Temyiz süresi ne kadardır?

Fakat iş verenin temyiz hakkı bulunmakta temyiz hakkını kullanıp işe iade kararını iş veren temyiz ederse. Bu temyiz süresinin geçmesini beklemeliyiz temyiz aşamasından geçtikten sonra karar kesinleşirse bu da yaklaşık 1 sene 1,5 sene mahkemenin yoğunluğuna göre sürmekte kesinleşen bir işe iade kararından sonra 10 günlük süremiz var bu 10 günlük sürede iş verene işe iade için başvuruda bulunmak zorundayız. Bu tabi yazılıda olabilir sözlüde olabilir fakat isbat açısından bunu noter vasıtasıyla yapılması bu bildirinin, başvurunun bizim lehimize olacaktır bu 10 günlük sürede kararının kesinleşmesinden itibaren geçen 10 günlük süre içinde iş verene başvuruda bulunduk işe iade talebimizde bulunduk bunun sonucunda iş veren 2 şekilde davranabilir ya bizi işe davet edebilir ya da işe davet etmez işe geri almaz kararlı biriysen tazminatları ödemeye karar verir.

İş veren neye göre ödeme yapar?

iş veren bizi işe davet ettiyse işe başlamak durumundayız, davet etmeyip tazminatımızı öderse bunları kararda belirtsen miktarlar alanında hesaplanacak şekilde iş veren bunu hesaplayıp bize ödemesini yapar.

(Visited 663 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 67 = 74