İş mahkemesi uyuşmazlıklarında ihtirazi kayıt ne şekilde karşımıza çıkar?

Avukat Kanalı

İş mahkemesi uyuşmazlıklarında ihtirazi kayıt ne şekilde karşımıza çıkar? Öncelikle dava açma aşamasından önce ihtirazı kayıt önem taşır. Özellikle bir yerde çalışıyorsanız, işçiyseniz ve işvereniniz tarafından birden işten çıkarılmışsanız önünüze bir ibraname uzatılır ve sizden o ibranameyi imzalamanız beklenir. O ibranamede belirli hakları aldığınız ve daha sonra dava açmayacağınız ibareleri yer almaktadır, bir şablon şeklinde sunulan bir ibranamedir.

İbranameye karşı dava nasıl açılır?

Ancak siz o ibranamede yazılan miktarları kabul etmeyebilirsiniz ve daha sonradan dava açmak isteyebilirsiniz. O ibranameyi imzalarken altına ihtirazı kayıt şerhi düşerseniz daha sonradan ibranameye karşı dava açabilirsiniz. Bu ne demektir? Tüm dava haklarımın saklı kalmak üzere imzalıyorum şeklinde bir kayıttır. Burada ibranamenin içeriğine çekince koymuş olursunuz ve ileride ibranameye karşı dava açma hakkını saklı tutarsınız. Bu sadece ibraname ile sınırlı bir husus değildir.

İhtirazı kayıt şerhi koyarsanız,

İş akdiniz ile alakalı siz uzatılan iş akdinin feshi ile alakalı genelde karşımıza çıkar herhangi bir muvaffakatname, herhangi bir ikale sözleşmesi, herhangi bir sözleşme olabilir; bunlara karşı altına imza atarken ihtirazı kayıt şerhi koyarsanız daha sonradan bu belgenin içeriğine karşı dava açma hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

(Visited 188 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

76 + = 77