İş hukukunda zorunlu arabuluculuk

Avukat Kanalı

Zorunlu arabuluculuk iş mahkemelerinde artık dava şartı olarak aranmaktadır. Zorunlu arabuluculuğa başvumak zorunlu fakat anlaşmak zorunlu değildir. Sadece zorunlu arabuluculuğun getirilmesinin sebebi oldukça fazla masraf, zaman ve iş gücü kaybının önüne geçebilmek. Taraflarının anlaşabilme ihtimalinin olduğu takdirde yasal haklarını kendilerine hatırlatacak bir arabulucu ile bir protokol ile bu haklarını birbirlerine karşı sağlamaları dava hükmünden kurtulmaları amaçlanmaktadır.

Zorunlu arabuluculuğa başvurduktan sonra yapılacak olan görüşmelerde taraflar uzlaşamazlarsa yine dava yoluna başvurucaklar fakat zorunlu arabulucuk davetine katılmamış olan taraf haklı dahi çıksa tüm yargılama giderlerinden sorumlu olacak. Ayrıca haklı çıkan tarafa zorunlu arabuluculuk görüşmesine katılmadığı için yargılama giderlerinin yanında vekalet ücretine de hükmedilmeyecektir. Bu nedenle tarafların zorunlu arabuluculuk başvurusunu işten ayrılmalarına sebep olan durum gerçekleştikten sonra bir ay içinde kesin süre olarak başvurularının gerçekleştirmeleri ve zorunlu arabulucu ile 3 hafta içinde davetin ardından buluşmaları gerekmektedir.

Zorunlu arabuluculuğa başvurulacak olacak kalemleri tazminat, kıdem, prim alacakları, maaş, mobbing tazminatları, sendika tazminatı ve diğer tüm alacakları olup bu anlamda tazminat talebi söz konusuya iş mahkemesine gitmeden önce arabuluculuğa başvurmak gerektiğini unutmayanız.

(Visited 134 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 40 = 50