Hasta ve hasta yakını hakları

Avukat Kanalı

Hasta olarak hastanenin kapısından girdiğiniz andan itibaren ya da bir hekimle görüşmeye başladığınız andan itibaren sizin ve yakınlarınızın çok fazla hakkı vardır. Bu haklar kanun tarafından kesinlikle ve sayılı olarak düzenlenmiş olup sizlerin talep hakkı her zaman mevcut olacaktır. Bu haklarınızı kendiniz arıyabileceğiniz gibi barolardan talep edebileceğiniz gönüllü ve ücretsiz avukatlar aracılığıyla başvurabilirsiniz.

Bu haklarınızdan bazıları ise şu şekilde belirlenmiştir. Sizin için koruyucu tedbirlerin alınmasını talep hakkınız, hastalığınız ve olacağınız operasyonlarla ilgili bilgi alma hakkınız, onayladığınız işlemlerin yalnızca size uygulanabilmesi hakkınız, tedaviyi dilerseniz reddetme hakkınız, her koşulda mahremiyetinizin sağlanması hakkınız, bu tedavi sürdürülürken dini vecibelerinizi yerine getirebilme hakkınız.

Kalite standartları çerçevesinde tedavinin en iyi şekilde ve en uygun imkanlarda değerlendirilmesini sağlama hakkınız ve elbetteki memnun kalmadığınız işlemlerle ilgili şikayet hakkınız, size verilmesi muhtemel tüm zararları tazminata dönüştürebilmek için mahkemeye başvurma hakkınız bulunmaktadır.

(Visited 60 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 3 = 1