Fazla çalışma ücretine hak kazanılması

Avukat Kanalı

Günümüzün hızlı çalışma temposunda hepimizin iş verenimizle kararlaştırdığımız çalışma saatlerinin dışına çıkarak daha fazla çalıştığımız durumlar söz konusu olabilmektedir. Kanun koruyucu bu fazla çalışma sürelerinin yıllık toplam 270 saati geçemeyeceğini 270 saatin çalışma sözleşmemizin içerisine değerlendirildiği halde 270 saati aşan her saat için fazla çalışma ücreti hak edebiliceğimizi ve bunun talebinde bulunabileceğimizi düzenlemiştir.

Eğer sizler de yıllık çalışma saatleriniz hesaplandığında 270 saatten daha fazla çalıştığınızı düşünüyorsanız hakkaniyet indirimi de sağlanarak bu ücretlerin size ödenebileceğini unutmayınız. Eğer işvereniniz yıllık 270 saati geçtiği halde fazla çalışma ücretlerinizi size ödemiyorsa iş mahkemelerinde açacağınız dava ile kendilerinden bu ücretlerin hesaplanarak tarafınıza ödenmesini talep edebilirsiniz.

Üstelik bu durum sizin iş akdinizi feshi anlamına da gelmemektedir. İş akdinizin fesh edilmeksizin de bu ücretleri talep etme hakkına sahipsiniz. Tanıklarla yahut yazılı dökümanlar veya kayıtlar ile tespit edebileceğiniz bu fazla çalışma ücretlerine her ne kadar sayın mahkeme hakkaniyet indirimi olarak 1/3 ya da 1/4 oranında indirebilecekse de yine de maaşınıza kıyasla yapılacak hesapla bir bilirkişiden alınacak rapor doğrultusunda işvereniniz size ödemek zorundadır.

(Visited 41 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

24 − 22 =