Evlilik dışı doğan çocuklarda dna testi

Avukat Kanalı

Türk medeni kanunu gereğince evlilik birliği içinde doğan çocuğun anne ve babası zaten evlilikte taraflar olarak kaydedilir. Fakat evlilik birliği dışında doğan çocuklar yada kadın yada erkek evliyken başka bir üçüncü kişiden dünyaya gelen çocuklarla ilgili olarak soy bağının doğru kaydedilmesi çok önem taşımaktadır.

Çocuğa gerçeği söylemelisiniz!

Bu önlem çocuğun ileride gerçeği öğrendiği taktirde yaşayacağı psikolojik travmaların önüne geçmekten daha çok yaşayacağı kök hücre problemleri ve çocuğun hayatını kurtarmak adına gereken kan bağışı yada donör olma durumunda gerçek ailesinin bilinmesi önemi taşımaktadır. Eğer sizler çocuğun soy bağını değiştirme suçu işlediyseniz bunun Türk ceza kanunu gereğince bir suç olduğunu bilerek devlete gidip bunun doğrusunu bildirmeniz gerektiğinin altını çizmek isteriz.

Çocuğun soy bağını değiştirmek suç mudur?

Çocuğun soy bağını değiştirmek nedeniyle ortaya çıkabilecek olan hatalar anne veya babanın gerçek evli olduğu kişiden saklaması nedeniyle kaynaklanabileceği gibi günümüzde bazen çocuk kaçırma suçundan da meydana gelebilmektedir. Ortaya çıktığı taktirde bunun gerçekten cezalı bir durum söz konusu olduğunu bildiğiniz için eğer bu duruma şahit olunan üçüncü kişiysenizde mutlaka gerekli birimlere bu konuyla ilgili bilgilendirip çocuğun doğru nüfus kaydına kaydedilmesi için elinizden geleni yapmanızı öneririz.

(Visited 326 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

60 − = 50