Evi terk eden eşin ortak konuta noter daveti

Avukat Kanalı

Evlilik birliğinin sona erdirilmesi için taraflara çeşitli haklı nedenler tanınmıştır. Bu haklı nedenlerden bir tanesi de terk nedeniyle boşanma davası açma hakkıdır. Eğer eşiniz evi sebepsiz yere terk etmişse kendi sorumluluklarını yerine getirmekten kaçmak kastıyla hareket edip ortak konuta gelmemişse veyahut evi terk etmek için herhangi bir haklı nedeni olmaksızın sizinle görüşmeyi red etmişse kendisine noter kanalı ile ya da aile mahkemesi kanalıyla göndereceğiniz bir ihtarnameyle evi terki meşru hale getirip daha sonra buna dayanarak dava açabilirsiniz.

Evi terk nedeniyle dava açabilmeniz için yapmanız gerekenler ve haklarınız ise şu şekildedir;
Evi terk ettikten sonra beklediğiniz 6 ay içerisinde eşiniz eve dönmemişse veyahut terk için haklı bir nedeni olmaksızın ortak konuta gelmeyi reddediyorsa 6 ay sonra bir ihtar çekerek kendisine süre tanıyıp 2 ay içinde eve dönmediği takdirde dava açacağınız ihtar edilmelidir. Noter kanalıyla göndereceğiniz bu ihtarnamede kendisine 2 ay içinde haklı nedenini bildirmemesi, çocuklarınız ya da sizi mağdur etmemesi ve konuta dönmemesi halinde dava açacağınız ihtar edilecek.

Bu ihtaratın ardından bu konuda yol masrafı olarak nitelendirilecek cüzzi bir masrafın hesaplanarak kendisinin hesabına postahaneler veyahut banka hesabı kanalıyla gönderilmesinin ardından 2 ay süre boyunca beklemeniz gerekmektedir. Eşiniz ihtarnameyi aldıktan ve ödeme kendisine resmi kanallar yoluyla ulaştırıldıktan sonra 2 ay içinde ortak konuta dönmemişse açacağınız terk nedeniyle boşanma davasında haklı olacak ve bu anlamda kendinizi ve menfaatlerinizi korumak üzere hareket etmiş bulunmaktasınız.

(Visited 193 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

30 − = 26