Erişimin engellenmesi kararı

Avukat Kanalı

Günümüzde internetin hayatımızın her alanına çok fazla girmesiyle birlikte olabildiğince çok sayfaya ulaşımımız erişimimizin olması hepimiz için önem arzetmektedir. Fakat hepimiz için önem arzeden bir diğer husus da bazı internet sitelerine erişimin aslında yasaklanabilmesidir. Bazı internet sitelerine erişimin yasaklanabilmesi istememizin en büyük sebebi çeşitli konularda gerek çocuklarınızı gerek kadın mağduriyet yaşayabilecek insanları yönlendirebilmesi ve kötü etkileyebilmesidir.

Örneğin TCK’da ve 5651 sayılı yasada tanımlanan ve kısıtlı sayıda konu olarak belirlenen şu konularda internet sitelerinin özendirici, kötü yönlendirici özellikleri nedeniyle eğer sizler de bir sayfada intihar cinsel istismar uyuşturucu kumar Atatürk’e hakaret ve bunun gibi sebeplerle internet sitesinin eğer yasaklanması gerektiğini düşünüyorsanız sulh ceza hakimliğinden cumhuriyet savcılığından alacağınız bir kararla bu sayfaların erişiminin engellenmesi kararının verilmesini sağlayabilirsiniz.

Erişimin engellenmesi kararı sulh ceza hakimlerince yada cumhuriyet savcılıklarınca verildikten 24 saat içinde Türk İletişim Komisyon Başkanlığına bildirilmekte ve bu başkanlık bu sayfalara erişimi otomatik olarak yasaklamaktadır. Ayrıca erişimin engellenmesi kararı verildikten sonra o erişimi sağlayan web sitelerine veyahut sorumlulara bu karar tebliğinin ardından eğer yerine getirmezse erişimin engellenmesine hilafet nedeniyle 6 ay ile 2 yıl içinde cezalandırılmaları mümkündür.

(Visited 59 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

85 − = 83