Boşanma davasında çocuk kimde kalır?

Avukat Kanalı

Boşanma davasında çocuğun kimde kalacağı konusu çok spesifik bir konu her davanın konusu delilleri tarafların hususiyetleri özellikleri kendi içinde farklılıklar göstereceği için her davadada mahkeme tarafından ayrı değerlendirilmelidir.

Çocuğun anne/baba verilmesi nasıl değerlendirilir?

Genel geçer bir kural yoktur ama tabi bazı hususlar bazı özellikler ön plana çıkarsa mesela çocuk küçükse, bebekse annenin bakımına gözetimine ihtiyacı varsa annesini emmesi gerekiyorsa bu tür sebepler olduğu zaman genelde anne de kalır. Ama mesela çocuk küçük olduğu halde annenin çocuğa/bebeğe bakabilecek sosyal ekonomik durum yoksa sağlık durumu müsait değilse sırf annenin bakımına ihtiyacı var diye de bebek anneye verilmez, bu konular mahkemede hakim tarafından tarafların özelliklerine göre takdir edilecek konulardır ama dediğimiz gibi genelde çocuk küçük olursa annenin bakımına gözetimine ihtiyacı varsa annede kalır.

Çocuk kimde kalacağına nasıl karar verir?

Yaşı daha büyük olan 6 ve 7 yaş üzeri çocuklarsa yine tarafların sosyal ve ekonomik durumları göz önüne alınarak çocuklarında beğenmeleri talepleri dikkate alınarak hatta pedagogla taraftar görüştürülerek mahkeme çocukların kimde kalacağını karar verir.

(Visited 118 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

73 + = 83