Aileyi koruma kanunu

Avukat Kanalı

Toplumun korunmaya değer en önemli çekirdek aile kavramı kanun koruyucu 6284 sayılı ailenin korunması hakkında kanun ile koruma altına almıştır. Bu kanun gereğince toplumumuzdaki kadınlar, çocuklar ısrarlı takip sonucunda mağdur olan herkes ve ailenin tüm bireyleri koruma altına alınabilir.

Nerelere başvurmanız gerekir?

Bununla ilgili olarak başvurulması gereken mahkeme aile mahkemesi olup aile mahkemesi yada mülki amirler veya kolluk kuvvetleri bu anlamda tedbirleri almakla mükelleftirler sizler eğer bir şiddet mağduru iseniz yada korunmaya muhtaç bir durumunuz söz konusuysa başvurduğunuz taktirde kanun koruyucu sizin için bu anlamda şiddetten korunmanız için adres değişikliği korunmaya muhtaç olduğunuz yerden kurtulmak ve yeni bir yere taşınmanızı sağlamak ve bunun dışında her ne kadar toplumumuzda aksi düşünülse de size bu şiddeti uygulayan kişinin aynı zamanda korunmaya muhtaç olduğunuz durumda itibaren uzaklaştırma kararı ile birlikte nafaka ödeme yükümlülüğü doğacaktır. Bu anlamda nafaka ödeme yükümlülüğü doğduktan sonra kişi eğer nafakasını ödemezse de hakkını bir hapis cezası kararı verilecek olduğundan bu tedbir en kısa zamanda sizin için uygulanabilir hale gelir.

En geç ne zaman karar açıklanır?

Bu anlamda mülki amire yada bir şekilde şiddete uğradıktan sonra kolluk kuvvetlerine sığındıktan 2 gün içinde en geç bu kararın sizin için verilmesinin kanun koyucu kural altına almıştır. Eğer sizlerde herhangi bir şekilde sizin kanun koyucu tarafından korunmanıza gereksinim duyulduğunu düşünüyorsanız mutlaka kimliğinizin gizlenmesini talep ederek yaşadığınız yerin öğrenilmesine engel olarak eğer küçük çocuğunuz varsa devletin sizin için kreş imkanı dahi sağlamasını mümkün olduğunu bilerek yola çıkmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Çocuğunuzun okula gittiği hangi okula gittiği kimliği gizlendiği için bilinemeyeceği bir durumda her zaman için sağlanabilir.

(Visited 76 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

66 − 60 =