Aile kanunu şerhi ve konut tahsisi

Avukat Kanalı

Tarafların birlikte yaşadığı konut aile konutu olarak Türk medeni kanunda tanımlanmıştır. Aile konutu korunmaya muhtaç tarafın yaşamaya devam edebileceği konut olup sizler karşı tarafın bu evden çıkarılmanızı istemiyorsanız giderek tapu gütüne bunun kayıt olarak da düşünülmesini sağlayabilirsiniz.

Boşandıktan sonra aynı evde oturmayı nasıl devam ettirebilirsiniz?

Tapu gütüğüne aile konutu şahil düşünülmesinin en büyük faydası dava süresince hatta dava bittikten sonra dahi taraflar boşanmaya karar verseler dahi bu evde oturmayı devam edebilme hakkı elde edebilmemizdir. Tapu gütüğüne aile konutu şahil düşülebilmesi için gerekli evraklar ikametgahınızın alınması ve aynı nüfus kayıt örneğinde birlikte olduğunuzun kanıtlanmasıdır.

Yapmanız gereken tek şey tapu dairelerine gitmeniz

Bu evraklarla birlikte tapu dairelerine gittiğinizde sizden başka hiçbir şey talep etmeksizin aile konutu şahili koyabilirler ve bu evde yaşamaya devam edebilirsiniz. Zaten boşanma davası açtığınız taktirde de aile konutu şahilini tapu kütüğüne koydurtmamış olsanız dahi hakimin resen alacağı tedbirlerden biriside aile konutu olarak bu dairenin size tahsisidir. Çocuklarınızla birlikte bu evde yaşamaya devam edebilmek için hakkınızdan kesinlikle feragat etmemelisiniz.

(Visited 110 times, 1 visits today)

İlginizi çekebilir

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

67 + = 71